Price of eating

 

I bought this old plane riding toy for my future grandkids. It was made 50 to 60 years ago…. the horse was my boys… hoping for grandkids in a few years

 

i just left the grocery! 124.00 dollars for only 4 meals! No snacks as we do not eat snacks . No sodas we only drink coffee and water!

I did buy some fruit but the cost of eating healthy is crazy!

We eat very little processed food. Usually it is fresh meats and fresh veggies

Log in to write a note
4 weeks ago

Cool plane!

4 weeks ago

@snarkle I love it! I found it a a yard sale a couple of years ago. It is just sitting in the attic now lol

 

4 weeks ago

@kaliko It’s wonderful!

4 weeks ago

@snarkle I want my future grand kids to enjoy some of the old toys I did and their parents.

 

4 weeks ago

@kaliko I understand that!

4 weeks ago

Love the plane!

4 weeks ago

@queenofegypt thank you

 

4 weeks ago

Nice little plane.  G-kids should like it.

4 weeks ago

@trunorth thanks

4 weeks ago

I love old toys like that. Gavin had a plastic rocking horse. I really wanted to get him a wooden one, but I could never find one. And that was before they had all the sites online to find gems like that. Damn, I just really aged myself.

The price of food is outrageous.

4 weeks ago

@dancingthrough LOL Thinking you are 10 or 15 yrs behind me so don’t worry

4 weeks ago

The price of eating healthy really is outrageous.  How many people are you feeding with each meal you cook?  With me it is 4 adults.

4 weeks ago

@catholicchristian two adults

4 weeks ago

That is a great little antique. I think they’ll remember stuff like that more than a lot of other, modern toys we kept around for the kids.

4 weeks ago

@poisonnoir I agree

4 weeks ago

Wow that’s a ridiculous amount price to pay for food.

Looks like you got some great toys for your future grandchildren.

4 weeks ago

@justamillennial that is only 4 meals too! but the ship dish was pretty pricy to make.